Versenyzés közben Nathalie McGloin éppen olyan, mint bármelyik sporttársa, a versenyautón kívül azonban Nathalie története egyáltalán nem mindennapi. A brit versenyzőnek ugyanis tinédzserként egy autóbalesetben tört el a gerince, azóta kerekesszékhez van kötve. A mozgássérült autóversenyző azonban teljes életet él és férfiak ellen versenyez speciálisan kialakított Porsche Cayman versenyautójával.
Nathalie McGloin célja, hogy ne ő legyen az egyetlen
2015-ben Nathalie volt az első és máig egyetlen gerincsérült, tetraplégiával (mind a négy végtag részleges vagy teljes bénulása) diagnosztizált női sportoló, aki megszerezte a profi autóversenyzéshez szükséges összes engedélyt. Az autóversenyző azóta sikert sikerre halmoz, és egyenesen a sors iróniájának tekinti, hogy míg egy közúti baleset egy életre megfosztotta a mozgás szabadságától, addig az autósport mindezt visszaadta neki.
„Versenyzés közben a kerekesszék a boxutcában marad. Amikor felállok a rajtrácsra, fejemen a sisakkal senki meg nem mondaná, hogy nő vagyok vagy, hogy gerincsérülésem van. Csak egy vagyok a pilóták közül. És ez így van rendjén.”
A mozgássérült autóversenyző Jean Todt FIA elnök felkérésére 2017 óta az FIA Mozgássérültségi és Akadálymentesítési bizottság elnöki posztját is betölti. Nathalie hangsúlyozza, hogy Jean a kezdettől fogva egyértelművé tette számára, hogy ez a pozíció nemcsak egy nagyvonalú gesztus, hanem eltökélt szándéka, hogy a mozgássérültek helyzete javuljon a sportban.A bizottság elnökeként Nathalie első teendői között a törvényhozó hatalmat modernizálta, aminek célja, hogy a mozgássérültek is versenyezhessenek, anélkül, hogy ennek a biztonságuk látná a kárát. „Olyan módokat kerestünk, amelyekkel több embert sarkallhatunk arra, hogy ott legyenek a sportban, például azzal, hogy a mozgássérülteknek is hozzáférést biztosítunk a legmagasabb szintű felszerelésekhez, így garantálva a biztonságos versenyzésüket.”
A cikk a következő oldalon folytatódik.
A 2018-as Brit Nagydíj után a világ megismerte Nathalie történetét
A következő lépés pedig az, hogy megmutassák a mozgássérült embereknek, hogyan valósíthatják meg a motorsporttal kapcsolatos álmaikat. Ezen missziójában Nathalie McGloin hatalmas segítséget kapott David Richardstól, a Motorsport UK elnökétől és Jean Todttól. A két férfi lehetőséget adott neki, hogy ország-világ előtt ő adhassa át a trófeát Kimi Räikkönennek a 2018-as Brit Nagydíjon Silverstone-ban.
Ennek köszönhetően azok a mozgássérült emberek is elkezdtek érdeklődni a sport iránt, akik korábban nem. A bizottságnak saját Instagram-fiókja van, kapcsolatban állnak a mozgássérült versenyzőkkel, és kapcsolatba tudnak lépni másokkal is, hogy megmutathassák nekik, szinte semmi sem lehetetlen a motorsportban. Ennek következtében sokan elkezdtek érdeklődni afelől, hogy mire van lehetőségük a saját országukban.
A cikk a következő oldalon folytatódik.
Reklámozni kell a diverzitást
Nathalie-nak arról is van mondanivalója, hogy mit gondol a nők motorsportban történő előrelépéséről. „Vegyük példának a W Series-t, amely megmutatta, hogy ezek a pilóták a köridők és a vezetési képességek terén nem nőknek minősülnek. Ők csak nagyon gyors versenyzők, akik nőnek születtek. Minél jobban egyesítjük gondolatainkat és reklámozzuk a diverzitást, legyen szó a nőkről, a mozgássérültekről vagy az etnikai kisebbségekről a motorsporton belül, annál nagyobb sikernek örvendhetnek majd hosszú távon.”
Nathalie McGloin további célja, hogy a mozgássérült gyerekek úgy nézhessék meg a Forma–1-es futamokat, hogy azt mondhassák majd maguknak: „Egy nap ezt akarom csinálni” – és lehetőségük is legyen erre!
Ezek a cikkeink is érdekelhetnek:
- Hova tűntek a női autóversenyzők az Indy 500-ból?
- Hölgyek és gyorsak: a nők a motorsportokban is bizonyítanak
- Jamie Chadwick, a W Series győztese: “A szexista kommentek is motiválnak!”
- Mobilitással foglalkozó startupokat díjaz a Toyota
- Ultrakönnyű és intelligens kerekesszék fejlesztését támogatta a Toyota