© Nagy Gabriella

Igazán döcögősen indult a kapcsolatunk, amolyan se veled – se nélküled érzéseim voltak vele kapcsolatban. Tudtam, hogy nagyon nehéz eset lesz, de a fejembe vettem, elhatároztam, hogy én ezt a csoda-fincsi sütit, ha törik, ha szakad, egyszer mindenképp elkészítem. Akartam őt… Főleg, miután megtudtam, hogy a macaron világnapját pont a szülinapomon, március 20-án ünneplik.

Heteken át kísérleteztem, próbáltam így, próbáltam úgy, aztán amúgy.

Volt, amikor a könnyeimmel küzdöttem, hogy ez nekem sohasem fog sikerülni.

Volt, amikor csak ültem a macaronnak legkevésbé sem nevezhető „romok” felett, és kínomban csak nevettem.

De nem adtam fel. És az elhatározás, kitartás, és sok-sok gyakorlás után végre elmondhatom: sikerült, megsütöttem életem első – de biztosan nem utolsó – macaronjait.

Olyanok lettek, ahogy a nagykönyvben meg van írva: kívül roppanós, belül omlós, a málnás-fehércsokis töltelék pedig még inkább leírhatatlan kulináris élménnyé tesznek minden egyes falatot.

© Nagy Gabriella

Te is belevágsz?

A hozzávalók tekintetében igazából nincs szükség sok dologra. A hangsúly inkább azon van, hogy a megadott mennyiséget mindenből a lehető legpontosabban mérd ki.

A mandulaliszt esetén (ami tulajdonképpen nagyon finomra őrölt hámozott mandula) arra figyelj, hogy olyat vásárolj, amiben minél finomabbak, apróbbak a szemcsék. Tényleg szinte már-már liszt állagú legyen, mert így lesz majd szép sima az elkészült, megsült macaronhéj. Én egy cukrászkellék webshopban találtam rá az ideális állagú mandulalisztre, ahonnan mindig egy nagyobb mennyiséget rendelek – ebből jó sok adag macaron elkészíthető.

A macaronhéjak sütéséhez nekem a szilikon macaron sütőlap vált be, amelyen kis peremmel elő van formázva a macaronok helye, így garantáltan nem folyik szét az alaptészta. Cukrászkellék webshopban ez is beszerezhető, de az Aldiban is láttam már ilyen szilikon sütőlapot. Emellett használhatsz teflonos sütőlapot is, amelyen segítségképpen egy kb. 3 cm-es átmérőjű kisebb poharat vagy pogácsaszaggatót körberajzolva előre kijelölheted a macaronok helyét.

Az elkészült macaronokat bármivel megtöltheted. Ha épp nincs rá időd, hogy magad készítsd el a tölteléket, ugyanolyan finom lesz, ha boltban vásárolt mogyorókrémmel, vagy akár egy sűrűbb állagú lekvárral töltöd be és „ragasztod össze” a macaronhéjakat.

© Nagy Gabriella

Kezdhetjük?

A MACARONHÉJ

Hozzávalók:

  • 60 gramm szobahőmérsékletű tojásfehérje
  • 60 gramm kristálycukor
  • 85 gramm mandulaliszt
  • 85 gramm porcukor
  • Gél vagy por állagú ételfesték

Elkészítés:

A mandulalisztet szitáld át, hogy a durvább szemcsék kikerüljenek belőle, és keverd hozzá a szintén átszitált porcukrot.

A tojásfehérjét verd fel, közben három részletben keverd hozzá a kristálycukrot. Ha a tojásfehérje hab már fényes és stabil, adj hozzá kevés ételfestéket is, és még egy picit habosítsd tovább.

A felhabosított tojásfehérjét szintén három részletben keverd hozzá a porcukros mandulaliszthez. Fontos, hogy kívülről befelé keverd, és közben ellenőrizd, hogy mennyire sűrű az állaga. Akkor lesz jó, ha szép sűrűn lefolyik (és nem darabosan leesik) a tészta a keverőspatuláról.

A szilikon vagy teflon sütőlapot tedd egy nagyobb, lapos tepsire, hogy könnyebben be tudd majd tenni a sütőbe. A kikevert tésztamasszát kanalazd habzsákba. Ha a habzsák végére teszel egy kinyomócsövet, könnyebben, pontosabban tudsz dolgozni a masszával, de ha nincs ilyened, enélkül is adagolhatod a sütőlapra. Ha a massza kiadagolásával megvagy, a levegőt távolítsd el a macaronokból (a tepsit óvatosan csapkodd a pulthoz, illetve egy fogpiszkálóval „lyukaszd ki” a masszában megmaradt levegőbuborékokat). Ez azért fontos, mert a benne maradt levegő sütés közben megrepesztheti a macaronhéjakat.

Ezután 20‑30 percig pihentesd a még nyers macaronokat, hogy a tetejük bebőrösödjön. Ez szintén amiatt szükséges, hogy ne repedjen meg, és szépen feljöjjön a tészta sütés közben. Időnként ellenőrizd: akkor lesz jó és sütésre kész, ha már egyáltalán nem tapad az ujjadhoz a nyers tészta, ha óvatosan hozzáérsz.

Amíg pihennek a macaronok, a sütőt melegítsd elő 145°C-ra, légkeveréses üzemmódban (a sütési hőmérséklet a sütődtől is függ, nekem a 145°C lett az ideális, de előfordulhat, hogy nálad picit más lesz a megfelelő hőfok). 20‑30 perc pihentetés után, ha már bebőrösödött a macaronok teteje, tedd be őket a sütőbe és süssed 15‑20 perig. Akkor lesznek készen, ha már szépen megnőttek, van „talpuk”, és könnyen lejönnek a sütőlapról, nem tapadnak hozzá.

© Nagy Gabriella

A TÖLTELÉK

Hozzávalók a málnás-fehércsokis töltelékhez:

  • 50 gramm málnapüré
  • 50 gramm habtejszín
  • 100 gramm fehércsokoládé
  • 1 teáskanálnyi vaj

Elkészítés:

A málnapürét készítheted fagyasztott vagy friss málnából is (kb. 10‑12 dkg gyümölcsre van szükség az 50 grammnyi püréhez). A leturmixolt pürét a habtejszínnel együtt forrósítsd fel, majd ezt a forró tejszínes gyümölcspürét öntsd rá az előzőleg már darabokra tördelt fehércsokira és a vajra. A csoki és vaj szépen fel fog olvadni ebben a forró gyümölcsös-tejszínes öntetben, de ha szükséges, botmixerrel segíthetsz, hogy még homogénebb legyen. Ezután tedd egy tálkába a kész masszát, fedd le fóliával és rakd be a hűtőbe legalább 4‑5 órára (de akár egy éjszakán át is hagyhatod hűlni).

A málna helyett természetesen más gyümölcsöt is használhatsz a gyümölcspüréhez, kísérletezz bátran az ízekkel.

Hozzávalók a csokis töltelékhez:

  • 100 gramm habtejszín
  • 100 gramm tej-, ét-vagy fehércsokoládé, amelyiket a legjobban szereted
  • 1 teáskanálnyi vaj

A csokis töltelék elkészítése ugyanolyan egyszerű, mint a fentebb leírt málnás-fehércsokis tölteléké: a habtejszínt forrósítsd fel, és öntsd rá a feltördelt csokidarabokra és vajra. Ezután keverd el, hogy a csoki teljesen felolvadjon (ha szükséges, botmixerrel homogenizálhatod). Ha ezzel megvagy, nincs más dolgod, mint tálkába tenni, és lefedve hűteni legalább 4‑5 órán át.

A MACARONOK ÖSSZEÁLLÍTÁSA

A macaronhéjakat helyezd egymás mellé egy tálcára úgy, hogy a talpuk (sima felületük) nézzen felfelé. A kihűlt tölteléket picit keverd át és merd be egy habzsákba, majd minden második macaronhéjra nyomj ki belőle bőségesen annyit, hogy szépen elterüljön és jusson belőle a macaron teljes felületére. Ezután már csak az a dolgod, hogy óvatosan, finoman helyezd rá mindegyik macaronra a tetejét, és pár órára tedd őket a hűtőbe, hogy az ízek összeérjenek.

És a legfontosabb: ha esetleg nem lesz elsőre tökéletes a macaronod, ne add fel! Nem egy egyszerű süti, de nem lehetetlen az elkészítése, és hidd el, a végeredmény, az ízélmény és a tudat, hogy sikerült, megcsináltad, végül kárpótol minden ráfordított időért és energiáért.

Jó étvágyat hozzá! 😊

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •