Kezdőlap Style&Trend Beauty Fizikai vs. kémiai fényvédők arcra: melyik a legjobb a bőrödnek?

Fizikai vs. kémiai fényvédők arcra: melyik a legjobb a bőrödnek?

A fényvédő arcra minden évszakban kötelező

A tudatos bőrápolás előtérbe kerülésével a fényvédelem fontosságáról is egyre többet tudunk. Tudjuk, hogy bőrünk védelme a káros napsugárzástól nem csak nyáron fontos és azt is, hogy nem mindenkinek jó ugyanaz a fényvédő. Utánajártunk, melyik a legjobb fényvédő arcra. Mutatjuk, mire jutottunk!

A cikk fizetett promóciót tartalmaz.

Nem elég nyáron védeni a bőrödet

Védeni az arcbőrt a Nap káros sugaraitól egész évben kötelező. Sőt, még akkor is szükséges fényvédő használata, ha nem tűz a Nap és akkor is, ha csak nagyon rövid időt töltünk a szabadban. Ugyanis bizonyos mennyiségű UV sugárzás még felhős időben is éri az arcbőrünket. A káros sugarak pedig akár pillanatok alatt is okozhatnak maradandó nyomot a bőrön, még ha az nem is látszik azonnal. Különösen, ha a bőr sérült, vagy éppen arckezelés vagy szőrtelenítés után lépünk pár pillanatra ki a házból.  A bőr öregedésének lassításáért, az elszíneződések megelőzéséért és a ráncok kialakulásának késleltetéséért megéri felkenni azt az 1 teáskanálnyi fényvédőkrémet. Nyáron pedig még fokozottabb figyelmet érdemel a bőrünk. A fényvédő arcra tehát kötelező! Ehhez persze meg kell találni a megfelelőt.

Az UVA és az UVB egyaránt káros

A különböző hullámhosszú UV sugarak különböző biológiai hatásokat gyakorolnak a szervezetre. Az UVA sugarak összefüggésbe hozhatók a bőr korai öregedésével és rákkeltő hatásuk is bizonyított. Mélyen behatolnak a bőrbe, hosszútávú károsodást okozva. Ide sorolhatjuk a napfény okozta bőröregedést, a napallergiát, a pigmentációs rendellenességeket és a bőrrákot is. Rossz hír, hogy még a felhős napokon is ártanak. Az UVB sugarak közvetlenül károsíthatják a DNS-t és szintén hozzájárulhatnak a rákos elváltozások kialakulásához. Az UVB-sugarak felelősek a barnulásért, de sajnos a leégésért is. Jól látszik, hogy a bőrrák kockázatát mindegyik típusú UV sugárzás növeli, így a megfelelő fényvédőkrém használatával valóban minden nap védenünk kell a bőrünket.

Miért létezik annyi féle fényvédőkrém arcra?

Megszámlálhatatlan márka szinte végtelen mennyiségben kínál fényvédőkrémet ma a piacon. Ezek között a legfontosabb különbségek a hatásmechanizmusban vannak. Természetesen illatban, állagban, összetevőkben és faktorszámban is jelentősen különböznek, akárcsak abban, milyen bőrtípusra javasolt a használatuk. A legnagyobb homály a fizikai és a kémiai fényvédelem témakörét lengi körül. A fizikai fényvédők a nevüket arról kapták, hogy gyakorlatilag fizikai gátat képeznek a bőrön, amely így visszaveri a napfényt. Hogy ez a tulajdonságuk létrejöjjön aktív összetevőként általában titán-oxidot vagy cink-oxidot tartalmaznak. A felvitelt követően azonnal hatnak. Hátrányuk, hogy gyakran hagynak fehér réteget a bőrön, bár a technológia fejlődésével ez a probléma is egyre inkább megszűnni látszik. Az, hogy mennyire marad fehér a bőr a felvitel után függ attól is, az ásványi részecskék mekkora méretben vannak a krémben jelen.

Nincs olyan, hogy túl sok fényvédő! Legalább egy teáskanálnyi mennyiség szükséges az arcra

A kémiai fényvédők a fizikaival ellentétben beszívódnak a bőrbe. Nevüket onnan kapták, hogy az így létrejövő kémiai reakció által inaktiválják az UV sugarakat. Hatásukat a felvitelt követően 20-30 perc után fejtik csak ki, ezt mindenképpen fejben kell tartani a felvitelkor. A kémiai fényvédőkrémek gyakori összetevői az avobenzon, az oktinoxát és az oxibenzon. A kémiai fényvédő arcra ugyanúgy alkalmas, mint a fizikai, hiszen mindkét fényvédő típus védi a bőrt az UVA és az UVB sugarakkal szemben. A hatásmechanizmusban van csak különbség. Illetve egyre többen vélik úgy, hogy káros lehet, ha a kozmetikumok felszívódnak a bőrbe, így ők vélhetően fizikai fényvédőt választanak majd. A kutatók azonban a kémiai fényvédőket is folyamatosan vizsgálják, ahogy fejlődik a tudomány, úgy jelenek meg újabb összetevők. Hogy kinek melyik a megfelelő fényvédő arca, az függ még a bőrtípustól, a bőr érzékenységétől és természetesen az egyéni ízléstől is. Nem csak a drogériák polcain és a gyógyszertárakban, hanem online is széles kínálattal találkozik, aki a tökéletes fényvédőkrémet keresi.

Bőrtípusnak megfelelő fényvédőkrém arcra

Mindenkinek másik krém lehet a megfelelő fényvédő arcra. Más a jó a száraz, érett, hidratálást igénylő bőr számára és más a zsíros, pattanásos, érzékeny bőrre. Érzékeny bőr esetén a legmegfelelőbb a fizikai fényvédő arcra. Ennek az összetevői várhatóan kevésbé irritálják majd a bőrt. Illatanyagmentes és hipoallergén krémet érdemes választani, ezzel is csökkentve az allergiás reakció kockázatát.

Száraz arcbőr esetén olyan fényvédő krémet keressünk, amely nemcsak hatékony védelmet nyújt az UV-sugarakkal szemben, hanem hidratáló tulajdonságokkal is rendelkezik. Ilyenek lehetnek a vastag, dús textúrájú krémek. Ezek általában lassabban szívódnak fel, így a krém felvitele után a sminkelés előtt érdemes várni körülbelül negyedórát. A piacon számos, kifejezetten érzékeny bőrre kifejlesztett krém megtalálható.

Ha hosszabb időt töltesz a Napon, naponta többször újra kell kenni a fényvédőt 

A zsíros bőrűek számára ezek a krémek túl nehezek, így számukra a könnyedebb állagú fényvédő arcra az ideális választás. Ezeket könnyű felvinni és gyorsabban is szívódnak fel, nem nehezítik tovább a bőrt. Pattanásokkal küzdők és kombinált bőrűek számára is megfelelőek ezek a krémek. Többségük szabályozza a zsírosodást, sőt mattító hatással is bír. Vásárlás előtt mindig olvasd el a termék címkéjét, és ha szükséges, konzultálj bőrgyógyásszal a legmegfelelőbb termék kiválasztása érdekében!

Fényvédő arcra: ezekre a szempontokra figyelj, amikor választasz

A fényvédelem fontosságáról tehát nem lehet eleget beszélni. Nincs olyan, hogy túl sok fényvédő! Zárásként összefoglaljuk pár pontban, mire kell mindenképpen figyelni a megfelelő fényvédőkrém kiválasztásakor:

  • SPF faktor: Minél világosabb a bőrűnk, annál magasabb SPF-re van szüksége. Jelenleg javasolt a minimum 50+SPF faktorszámú fényvédő arcra (gyógyszertárban magasabb is kapható)
  • Bőrtípus: Figyelembe kell venni a bőrtípust. Érzékeny bőr esetén illatmentes, dermokozmetikai termékeket érdemes választani, száraz bőrre pedig hidratáló hatásúakat, zsírosra mattító, könnyed állagú, gyorsan felszívódó krémet
  • Összetevők: Mindig ellenőrizzük, hogy a termék nem tartalmaz-e számunkra allergiás reakciót okozó összetevőket
  • Teljes körű UV-védelem: Győződjünk meg róla, hogy a termék UVA és UVB sugarak ellen egyaránt védelmet nyújt
  • Vízállóság: Ha vízparton vagy sportolás közben használjuk, válasszunk vízálló terméket. Azonban bizonyos időközönként ezeket is újra kell kenni a nap folyamán
  • Hatásmechanizmus: fizikai vagy kémiai fényvédőt részesítünk-e előnyben

A fényvédelem tudatos, mindennapos odafigyelést igényel évszaktól, időjárástól és tevékenységtől függetlenül. Autóvezetéshez is kötelező!