Meggyőztek téged is az észérvek és úgy döntöttél, hogy beszerzed életed első menetrögzítő kameráját? Esetleg családtagjaidat szeretnéd meglepni egy ilyen kütyüvel? Jól teszed, hiszen használatával a vezető nagyobb biztonságban tudhatja magát és autóját is. A fedélzeti kamera elöl-hátul rögzíti az autó körüli eseményeket menet közben, így a felvétel bizonyítékként szolgálhat a kisebb-nagyobb baleseteknél. Ha nem tudod, mi alapján válassz, ne aggódj, nem hagyunk magadra! Íme 5 hasznos tipp, hogy megtaláld a tökéletes útitársad és még nagyobb biztonságban utazhass.
1. A rekesz mérete a lényeg
Elsőként ismerkedj meg új fedélzeti kamera optikai felépítésével! A felvevő objektíven belül található a rekesz, más néven fényrekesz, vagy apertúra. Ez egy nyílás, melyet lemezek vesznek körbe, melyek szabályozzák, hogy mennyi fényt engedjen át az optika. Míg a fényképezőgépeken a lamellák állíthatók, úgy a mobiltelefonokon, vagy a digitális és menetrögzítő kamerák esetében a lemezek stabilak, nem változtatható a méretük. Ezért fontos, hogy minél nagyobb méretű rekesszel rendelkező „őrszemet” válassz, hogy tisztább felvételeket kapj. Azt, hogy mekkora a rekesz nyílása, rekeszértéknek nevezik, és F betűvel és számmal jelölik.
2. Műanyag helyett üveg lencsét válassz
Még ha nincs is szükséged arra, hogy szemüveget viselj, akkor is tapasztalhattad már, hogy mi a különbség, ha műanyag- vagy üveglencse mögül kémleled a világot. A tisztább képet természetesen az üveglencse adja, melyből többre is szükség van egy fedélzeti kamera működéséhez. A kamerákat gyakran vegyesen látják el műanyag és üveg lencsékkel, pedig ha az összes lencse tiszta üveg, még élesebb és szebb minőségű videókat készíthetsz.
3. Minimum 64 giga kell
Olyan modellt keress, ami minimum 64 GB memória tárhellyel rendelkezik és legalább 720-as felbontású felvételeket tud készíteni. Fontos, hogy olyan készüléket válassz, amelyik akkor sem hagyja abba a felvételt, ha betelik a tárhely, hanem felülírja a korábbi videókat (hurok felvétel), így biztosítva, hogy nem maradsz le semmiről utad során.
4. Fedélzeti kamera mellé vezetéstámogató szolgáltatások
Vannak olyan modellek, amelyek további extrákkal segítik a sofőröket, szuperbiztonságossá és még élvezetesebbé téve az utat. Például kaphatsz figyelmeztetést a sebességmérő kamerákról ugyanúgy, mint hangjelzést, ha nem tartod be a követési távolságot. Kapcsolhatsz környezetbarát (Eco) üzemmódba, mely elemzi a vezetési stílusodat, és felajánl opciókat, hogy bolygónkat kímélő módon juss el az úti célodhoz.
5. A fedélzeti kamera legyen minél kisebb
Összességében elmondható, hogy érdemes kerülni a nagyméretű, lógó illatosítókat, plüssállatokat a szélvédő környékén, és úgy általában mindent, ami a kilátásban zavarhat minket vezetéskor. Minél kisebb és diszkrétebb a fedélzeti kameránk tehát, annál jobb. Vannak olyan modellek, amelyek akár a visszapillantó mögé is illeszthetőek egyedi, kijelző nélküli dizájnjuknak köszönhetően.