elon musk time év embere
(Fotó: Tesla/YouTube)

Őrült, zseni, megszállott, bohóc, látnok, showman, feltaláló, szélhámos, csaló… Nehéz olyan jelzőt találni – legyen az pozitív vagy negatív –, amit még ne aggattak volna Elon Muskra az elmúlt tíz évben, mióta a figyelem középpontjába került a dél-afrikai születésű mérnök, aki ma a világ leggazdagabb embere. Pedig néhány évvel ezelőtt, ez a félénk, Asperger-szindrómás férfi még a csőd szélén állt, őrült szélhámosnak csúfolták, a szakmában mindenki leírta elektromos autókról és jövőbe mutató elképzeléseiről szőtt álmait. Ezzel szemben ma ott tart, hogy tettei kormányokra és teljes iparágakra van hatással. Ráadásul most Elon Musk, a Tesla elnök-vezérigazgatója, a SpaceX és még megannyi start-up alapítója lett az amerikai Time magazin év embere. Ez is érdekelhet: Teljesült Elon Musk álma: közel félmillió autót adott el tavaly a Tesla

Elon Musk az év embere, az átlagosnál magasabb intelligenciaszinttel

2021 egyértelműen Elon Musk éve volt. Áprilisban a SpaceX elnyerte a NASA exkluzív szerződését, amellyel 1972 után ismét amerikai űrhajósokat küldenek a Holdra. Májusban az egyik legjelentősebb popkulturális amerikai show-nak, a Saturday Night Live-nak volt a házigazdája. Ebben többek között bevallotta, hogy Asperger-szindrómával (amire jellemző az átlagnál magasabb intelligenciaszint) diagnosztizálták. Pár hónapja pedig megkötötte az év egyik legnagyobb üzletét a Hertz autókölcsönzővel, amely nem kevesebb mint 100 ezer darab Teslát rendelt a Musk cégétől.

Mindeközben Musk nem lenne Musk, ha nem borzolná a kedélyeket olykor polgárpukkasztó tweetjeivel, űrbe kilőtt sportkocsikkal, őrült, de mégis megvalósításra kerülő ötleteivel vagy jelentős vagyonosodásával. A Tesla cég sem éppen a legmakulátlanabb: számos vád éri a rossz munkakörülmények, faji megkülönböztetések, szexuális zaklatások vagy éppen Kína felé közeledésük miatt. A Tesla híres Autopilotja pedig még mindig hagy némi kívánni valót maga után… Tipp: Elon Musk már az éhínség felszámolásán gondolkozik

 

Elon Musk és Noé futurisztikus bárkája

Elon Musk ma a világ leggazdagabb embere, becsült vagyona 266 milliárd dollár – ebből 110 milliárd csak ebben ez évben jött össze neki, ami példátlan mértékű vagyonosodás – a Bloomberg indexe szerint. Lehet őt szeretni és utálni, egy dolog azonban biztos, korunk egyik legnagyobb jelentőséggel bíró egyéne, akiben megvan a potenciál, hogy rengeteg jó, izgalmas és hasznos fejlesztést vigyen véghez.

„A célom az, hogy a földi életet több bolygóra is kiterjesszük és lehetővé tegyük, hogy az emberiség multiplanetáris, űrutazó civilizációvá váljon” – mondja Musk. És nem a nyereség miatt, hanem azért, mert ez szimplán izgalmas lenne számára. „A következő igazán nagy dolog pedig egy önfenntartó város felépítése lenne a Marson, ahova odavisszük majd a Föld állatait. Olyan lesz, mint egy futurisztikus Noé bárkája. De mi kettőnél azért többet vinnénk egy-egy állatból, hiszen furcsa lenne, ha csak kettő lenne mindenből.” Ilyen ember ez az Elon Musk, kicsit furcsa, nagyokat mondó, fantáziáló, de végtelenül hisz abban, hogy mindezeket egyszer meg is valósítja.

Az alábbi cikkek is érdekelhetnek: