3. A Provence-i konyha
Gasztronómiai értelemben elég nagy a kontraszt a hegyvidék nehezebb, laktatóbb ételei (pl. gratins dauphinois rakott krémes burgonya, ravioli, csirke krokett, Creuzets des Ecrins tésztás-húsos-sajtos egytálétel) és a Földközi-tenger, illetve a provence-i konyha könnyű fogásai között: ratatouille, aïoli fokhagymás majonéz, pistou zöldségleves, bouillabaisse és bourride (halból készült levesek). Ugyanakkor, ha az ember a térségben jár, érdemes kipróbálnia a különböző vidékek legtöbb specialitásait.
Az édesszájúak élvezhetik a helyi méz, a calissons (dinnyés, mandulás bonbon), a mendiants (magvas és aszalt gyümölcsös csokoládé) és a pâte de coing (birsalmasajt) ízét.
Az aperitif rituáléja szorosan kötődik Provence nevéhez, úgyhogy feltétlenül kóstold meg az ánizs ízű likőrt, a pastis-t.
4. Provence borvidéke
Provence híres a borairól is, i.e. 6 században a görögök itt ültették az első szőlőtőkéket, mellyel megalapozták a francia borászatot. Provence borai közül főként a rozé a híres. A vörösborok és a fehérborok erős karakterűek. Provence híres borfajtái: Côtes de Provence, Coteaux d’Aix, Les Baux, Coteaux Varois, Bandol, Palette, Cassis, Coteaux de Pierrevert és Bellet.
További provence-i látnivalók a következő oldalon.