Valljuk be, az autóvásárlás alapvetően egy elég stresszes folyamat. Hacsak nem olyasvalaki vagy, aki pontosan ismeri az autók belső működését, az egyes típusok klasszikus problémáit, az autókereskedők trükkjeit vagy éppen a külföldről behozott darabok esetleges hibafaktorait, akkor valószínűleg nem lesz egyszerű dolgod. Persze, nem akarunk elijeszteni: laikusként sem lehetetlen az autóvásárlás, csak körültekintőbbnek kell lenned. Legyen szó új vagy használt járgányról, van néhány olyan dolog, amivel mindenképpen számolnod kell, ha vásárlásra készülsz. Ráadásul ezeket most összeszedtük neked az alábbi listába, így egy kicsivel könnyebb dolgod lesz. Azért annyit elöljáróban elárulhatunk, hogy ezek végigböngészése csak a kezdet, a neheze csak ezután jön!
Itt most nem feltétlenül a típusra vagy akár a színre gondolunk – ezekről már biztosan van legalább egy halvány elképzelésed, ha autóvásárláson gondolkozol. Most elsősorban a vásárlás gyakorlati aspektusait szeretnénk hozzád közelebb hozni – így gördülékenyebben mehet a választás és hosszú távon is elégedett lehetsz majd a döntéseddel. Nézzük, mit kell ehhez végiggondolnod!
1. Új vagy használt?
Talán ez a legelső kérdés, amiben döntened kell, hiszen ez jelentősen befolyásolja a pénzügyek alakulását és a vásárlás helyét is. Ha például az első autódat készülsz megvenni, amit elsősorban a belvárosban használnál és az utcán parkolnál vele, ráadásul a jogsid is friss, akkor nem biztos, hogy érdemes újban gondolkodnod. Hidd el, sokkal jobban fogod sajnálni a sokmilliós, épp a futószalagról legördült autódat, ha valaki véletlenül meghúzza! Viszont, ha épp ilyen járgányra vágysz, vágj bele bátran!
2. Hol vásárolj?
Ma már rengeteg kereskedés van szerte az országban. Vannak márkaspecifikusak, olyanok, amelyek leginkább külföldről hoznak be kocsikat és még sorolhatnánk. Mielőtt leteszed a voksodat az egyik – vagy több – mellett, mindenképpen nézz utána, hogy milyen vélemények vannak róla a neten. Lehet, hogy ezután a legszimpatikusabbnak tűnőt messziről elkerülöd majd.
Újabb tippek a következő oldalon!
3. Melyik lesz a neked való?
Fentebb már említettük, hogy valószínűleg tudod, hogy nagyjából milyen típust keresel. De azt is tudod, hogy miért épp arra vágysz? Csak azért, mert az tetszik, vagy valóban megbízható is? Ma már számtalan olyan weboldal és csoport van, ahol az autósok megosztják egymással a véleményüket, tapasztalataikat. Amennyiben már leszűkítetted a listádat 2-3 típusra, ezeknek mindenképpen olvass utána ezeken a platformokon!
4. Ismerd a piacot!
Biztos, hogy nem fognak tudni átverni, ha folyamatosan és alaposan figyelemmel kíséred a piac alakulását. Akkor ugyanis nagyjából tudni fogod, hogy egy-egy autó mennyit ér, hogy a különböző hibák miatt mennyivel olcsóbban kell adniuk, illetve hogy milyen extrákat kérhetsz bele és azok mennyibe fognak kerülni. Ehhez szintén hosszas internetes böngészésre kell felkészülnöd – de már te magad is láthatod, hogy autóvásárlás előtt ez elkerülhetetlen.
5. Autóvásárlás: Zsebből vagy hitelből?
Gondold át, hogy miből, milyen formában szeretnéd megvásárolni az új autódat. Lízingelnéd vagy megvásárolnád? Ha kizárólag a megvásárlásban gondolkodsz: zsebből fizeted vagy az autóhitel is opció? Lehet, hogy az első gondolatod az, hogy a hitelfelvétel túl komplikált, de az autóhitel-kalkulátornak köszönhetően ez ma már igazán könnyen megy!
6. Ütemezett kiadások
Ne feledkezz meg a plusz kiadásokról sem! Lehet, hogy most úgy gondolod, az autóra félretett pénz épp elég lesz az új járgányra. De akkor még nem számoltál az átiratás költségeivel, a kezdeti biztonsági olajcserével, ha nincs hozzá pluszban akkor a téli- vagy nyárigumi-szett megvásárlásával… Ezek pedig bőven megnyomhatják a költségeidet. Ilyen esetekben is érdemes lehet elgondolkodni az autóhitelen, így elébe mehetsz az aggodalmaknak és a folytonos számolgatásnak.
Tippjeink a következő oldalon folytatódnak.
7. Keress szakértőt!
Épp azzal kezdtük a cikket, hogy nincs egyszerű dolga annak, aki laikusként vásárol autót. Mivel ezzel sokan vannak így, a modern világ már erre is kínál megoldást: több olyan szolgáltatás is elérhető, ami segít a hozzá nem értő autóvásárlóknak. Te csak felhívod őket, megadod az időpontot és a helyszínt, ők pedig elmennek veled és alaposan átnézik az autót esetleges hibák után kutatva. Máris biztosabb leszel a választásodban, nemde?
8. Autóvásárlás előtt mindig tesztelj!
Sokak számára nem teljesen egyértelmű, de elengedhetetlen: mielőtt megveszel egy autót, mindenképpen vidd el egy tesztkörre! Ez akkor is igaz, hogyha egy garantáltan hibamentes, teljesen új autót néztél ki magadnak. Nagyon nem mindegy ugyanis, hogy hogyan érzed magad benne, mennyire kényelmes vele a vezetés vagy akár csak az ülés – hiszen nem mindenki kompatibilis minden négykerekűvel. Használt autók esetén pedig akár egy-két problémát is feltárhatsz így. Ezt a lépést semmiképp ne hagyd ki!
9. Legyél tisztában a jogaiddal!
A különböző üzletekben és kereskedésekben más és más szabályok vonatkoznak a vásárlókra, miután azok elhajtottak álmaik autójával. Fontos, hogy mindig legyél tisztában a jótállási lehetőségekkel, azzal, hogy milyen meghibásodásokra vonatkozik garanciális javítás, illetve hogy melyek a visszavétel feltételei, ha vannak ilyenek. Hidd el, sok fejfájástól kímélheted meg magad, ha előre tájékozódsz!
+1 Vezess örömmel!
Ha a fent felsorolt pontokat észben tartva vásárolsz autót, akkor szinte biztosak vagyunk abban, hogy sok örömöt lelsz majd az új járgányodban és sok balesetmentes kilométert tudtok majd együtt bejárni. Amennyiben pedig bizonytalan vagy a döntéseidben, ne felejtsd: nincs olyan téma az autóvásárlás kapcsán, amit egy kis internetes böngészés ne tudna megoldani!
Támogatott tartalom.
Ajánló:
- 6+1 tény és tévhit a használt autók rejtett hibáit illetően
- Néhány éves, jó állapotú használt autót keresel? Ezek a legmegbízhatóbb modellek!
- Piros, fehér vagy zöld? Mutatjuk, mit árul el rólad az autód színe
- Félsz a vezetéstől? 5+1 tippünk segít, hogy legyőzd a félelmedet!
- Mennyire kifizetődő ötlet használt Teslát vásárolni?