Kezdőlap Utazás Top 5 5 titkos hely Párizsban, amit fel kell fedezned

5 titkos hely Párizsban, amit fel kell fedezned

Olyan kis eldugott szépségeket, érdekességeket mutatunk most nektek Párizsban, amelyek még nem nagyon bukkannak fel az útikönyvekben, útleírásokban. Mi felkerestük őket, és bátran állíthatjuk, hogy mindegyik titkos hely belopta magát a szívünkbe.

1. Le mur des je t’aime, vagyis a Szeretlek fal

Szívecskés fotó nélkül nem lehet innen hazamenni

40 négyzetméteren, 612 darab gyönyörű kék zománcozott csempe, mindez egy falra felrakva, majd 250 nyelven, 311 módon ráírva, hogy „szeretlek”. A világ szinte valamennyi nyelvén megtaláljuk rajta a szerelmi vallomást, sőt még elfeledett, rég nem használt nyelveken, vagy ritka dialektusokban is rákerült a kifejezés. Természetesen magyarul is ott van, ahogy én is mutatom a fotón. A Szeretlek fal Párizs Montmartre negyedében kapott helyett, egy kis romantikus kertben a Jehan Rictus téren, minden nap reggeltől sötétedésig látogatható.

És igen, magyarul is ott van a szeretlek szó!

Az ötlet Frédéric Baron fejéből pattant ki, aki először csak hobbiból kezdte kérdezgetni a külföldi ismerőseit, hogy hogyan mondják és írják az ő nyelvükön azt, hogy szeretlek. Végül már Párizs utcáit járta, és idegeneket szólított le, hogy a lehető legtöbb verziót begyűjtse. Ekkor jött a képbe Claire Kito, aki akkoriban kínai kalligráfiát és távol-keleti festészetet tanult Párizsban. Ő segített Frédéricnek kialakítani a 311 féle írásmódot, amelyeken a szavak a csempékre kerültek. A szeretlek szavak között található, szétszórt piros foltok pedig egy darabokra tört nagy szív részei, amelyeket ha összeraknánk, pont kitennék a nagy piros szívet.

A cikk a következő oldalon folytatódik.

2. Cédric Grolet látványcukrászdája

A 43 éves Cédric a Le Meurice luxushotel vezető cukrásza, számos díj tulajdonosa, tavaly például ő lett Franciaország legjobb cukrásza, amely az egyik legnagyobb gasztronómiai elismerés az országban.

Cédric Grolet (fotó: Le Meurice)

A sármos cukrász keze alól gyönyörűséges csodák kerülnek ki, ezek közül védjegyévé a gyümölcs formájú desszertek váltak. A gyümölcssüti külső kérge egy vékony roppanós réteg, belül egy istenien finom és könnyű töltelékkel. Valami mennyei! Nem édes, nagyjából egyetlen íz uralja – mégpedig annak a gyümölcsnek az íze, amilyen a desszert formája. Ennek darabja 14-16 euró!

Cédric Grolet tavaly megnyitotta első kis üzletét a Rue de Castiglione 6. szám alatt, ahol a szorgos cukrászok a szemünk előtt végzik az utolsó simításokat a gyümölcsös finomságokon. Az üzletbe egyszerre 6-8 ember mehet be, de megéri a várakozást, hiszen olyan fantasztikus látványban és élményben lehet részünk, amelyre ritkán van lehetőségünk.

A cikk a következő oldalon folytatódik.

3. Le Perchoir de l’Est: tetőbár a pályaudvar tetején

Fotó: Le Perchoir de l’Est/Facebook

A Gare de l’Est Párizs legnagyobb és legrégebbi vasútállomása (idén lesz 170 éves), és már Ady Endre is innen utazott haza, Magyarországra – Párizstól vett szomorú búcsúját A Gare de l’Esten című versében írta meg.

Fotó: Le Perchoir de l’Est/Facebook

Két évvel ezelőtt pedig a Le Perchoir hálózat itt nyitotta meg harmadik tetőbárját (a Marais és a Ménilmontant után), a hatalmas Eiffel rózsaablak tövében, pompás panorámával a városra. Koktélok, szendvicsek, falatkák és dj keverte zene gondoskodik a tökéletes chillout hangulatról, estére azonban felforrósodik a hangulat, és igazi partyfeelingben lehet itt részünk. (Télen zárva, ám amint beköszönt a jó idő, ismét tárt kapukkal várja a vendégeket).

Egyébként Budapest is bővelkedik a jobbnál jobb tetőbárokban, az egyik kedvencünkről már mi is írtunk.

A cikk a következő oldalon folytatódik.

4. Az Odette Paris cukrászda a Notre Dame mögött

Első pillantásra azt hinnénk, hogy egy több száz éves cukrászdára bukkantunk, ám ez korántsincs így. Igaz, az épület egy több száz éves, kis romantikus emeletes ház a Notre Dame és a Shakespears & Co. könyvesbolt mögött, egy eldugutt kis bájos utcácska apró terén. Ám a cukrászda csak 2013-ban költözött be, amikor is a korábban informatikusként dolgozó Frédéric Berthy végre megvalósította gyerekkori álmát: a nagymamája által készített choux-okat (kicsi, felfújt, töltött sütemény, magyarul a szó ‘káposztát’ jelent) ezentúl ő készíti és árulja az Odette Parisban, a Latin-negyedben (77 Rue Galande, 75005 Paris).

A kis sütemények az Odette cukrászda szimbólumává váltak, többféle ízben kaphatók (pisztácia, karamell, zöld tea, stb.), és rendelni is lehet belőlük. De nemcsak a sütik miatt érdemes a helyet felkeresni, hanem maga a ház hangulata is magávalragadó. Márványkockás padló, mozaikfalak, art deco stílus az emeleti szobákban, ahonnan a Notre Dame tornyai látszanak. Bájos kis tér az épület előtt, néhány asztalka székekkel, igazi párizsi hangulat.

Néhány évvel ezelőtt nyílt egyébként még egy Odette Paris (18 Rue Montorgueil, 75001 Párizs), tavaly pedig Katar fővárosában, Dohában és Szaúd-Arábiában, Dzsidda városában nyitot franchise üzletet a tulajdonos.

A cikk a következő oldalon folytatódik.

5. Jardin des Rosiers Joseph-Migneret, vagyis a Rózsák kertje

A Le Marais negyedben, a rue des Francs-Bourgeois és a rue des Rosiers utcák között bújik meg ez a romanikus kis kert, amely a területet körbeölelő egykori kastélyok kertjeinek egybe olvasztásából jött létre. A kastélyok ma hotelként működnek, a park pedig bárki előtt nyitva áll – természetesen csak a nyitvatartási időben.

A kert több részből áll, van köztük nagyobb, amolyan kisebb réthez hasonlító, és eldugott, romantikus kis beugrók. Szép időben lepihnehetünk a fűbe, üldögélhetünk a padokon az árnyékban, gyönyörködhetünk a különleges növényekben. A park a nevét Joseph Migneret,egykori iskolaigagatóról kapta, aki a 2. világháború idején zsidó gyerekeket mentett meg a deportálástól.